Kamienica Ordynacka

Szlachetny styl tradycji

Zbudowana w 1912 roku na terenach dawnej Ordynacji Krasińskich Kamienica, jako jeden z nielicznych budynków ocalała w niemal niezmienionej formie. Spokojna, jasna fasada w charakterystycznym niegdyś dla całego kwartału stylu neoklasycystycznym ozdobiona jest jedynie delikatnym boniowaniem i płaskorzeźbami laurowych wieńców, nawiązujących do herbu rodziny Krasińskich.

Lokalizacja

Kamienica Ordynacka zlokalizowana jest przy ul. Okólnik 11 i 11A. Najbliższe otoczenie Kamienicy Ordynackiej łączy historię ze współczesnością: po sąsiedzku, nad Tamką wznosi się Zamek Ostrogskich, w którego piwnicach Złota Kaczka pilnuje skarbu.
Obok zaprasza surowy, szklany gmach Muzeum Fryderyka Chopina. Vis-à-vis Kamienicy ciszę zielonego skweru Bohdana Wodiczki delikatnie rozpraszają Chopinowskie mazurki w wykonaniu wirtuozów z Uniwersytetu Muzycznego. Poniżej, u stóp skarpy, rozciąga się wspaniały widok na Wisłę i rozświetlony pylon mostu Świętokrzyskiego.

Rys historyczny

Od ponad stu lat Kamienica Ordynacka stoi na rogu ulicy Okólnik i Ordynackiej. Zbudowana została w 1912 roku na terenach dawnej Ordynacji Krasińskich i jako jeden z nielicznych budynków ocalała w niemalże niezmienionej formie. W latach 1911-12 właścicielka posesji – księżna Ludwika Czartoryska sfinansowała budowę bliźniaczych budynków, oznaczonych początkowo numerami 13 i 15, a dziś odpowiednio 11 i 11A.